کاربر مهمان، خوش آمديد!  ( ورود - عضويت )   امروز 26 مهر ماه ، 1396
 
منوی اصلی

آمار کاربران

سخن حكيمانه

قلب احمق در دهان او

زبان عاقل در قلب او

(امام علی (ع))


مناسبت هفته

حلول ماه رجب ماه رحمت الهی مبارک باد.

 


پیوندهای روزانه

 سایت های اداری

» سازمان آموزش و پرورش فارس

» اداره آموزش و پرورش فسا

 موتورهای جستجوگر

»سایت google

» سایت yahoo

» سایت msn

 سایت های خبری

» خبرگزاری ایسنا

» خبرگزاری ایرنا

» خبرگزاری فارس

 دانشگاههای دولتی

» دانشگاه تهران

» دانشگاه پیام نور

 دانشگاههای آزاد اسلامی

» دانشگاه آزاد شیراز

» دانشگاه آزاد فسا

» دانشگاه آزاد استهبان

» دانشگاه آزاد جهرم

» دانشگاه آزاد داراب

» دانشگاه آزاد اقلید

 ثبت نام و اعلام نتایج کنکور

» سازمان سنجش آموزش کشور

» مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی

 سایتهای علمی

» جشنواره جوان خوارزمی

» آرشیو مقالات علمی بین المللی


 
بیستم فروردین ، روز فن آوری هسته ای
fanavari hastaee بیستم فروردین ، روز فن آوری هسته ای


 بيستم فروردين روز ملي فن آوري هسته اي روزي بزرگ در تاريخ ملت ايران :


بیستم فروردین ماه سال 1385 خبر دستیابی ایران به فن آوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز اعلام شد. در پی این خبر با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس قدرداني از تلاش هاي افتخار آميز دانشمندان جوان ايران اسلامي، بیستم فروردین ماه، مقارن با تکميل چرخه سوخت هسته اي در تقویم رسمی ایرانیان روز ملی فن آوری هسته ای نام گرفت.


 اين فن آوري در برگيرنده بسياري از علوم مهندسي و پايه است و در حال حاضر منحصراً در اختيار تعداد کمي از کشورهاي جهان است. اهميت کسب اين فن آوري موجب جهش علمي و در همه زمينه هاي علمي و صنعتي در کشورمان شده است.


جمهوري اسلامي ايران در يک سال گذشته و پس از رفع تعليق دو سال و نيمه فعاليت هاي هسته اي مرتبط با چرخه سوخت تا کنون دو زنجيره 164 تايي از دستگاه هاي سانتريفيوژ را نصب و راه اندازي نموده و در حال تکميل زنجيره 3000 تايي سانتريفيوژ براي رسيدن بر توليد نيمه صنعتي سوخت هسته اي نيروگاه در سايت نطنز است.


 اين موفقيت بزرگ در فن آوري هسته اي بيش از هر چيز مرهون تصميمات و سياستهاي مدبرانه و دورانديشانه اي بوده است که توسط مسئولان عالي رتبه نظام در رفع تعليق از تأسيسات هسته اي کشورمان صورت گرفته است و نشان داد که پايداري، مقاومت در مقابل خواسته نامشروع ديگران، خودباوري و اعتماد نيروهاي خلاق کشور مي تواند قله هاي دانش پيشرفته هسته اي در حداقل زمان ممکن فتح شود.


 پیروزی اراده ملت ایران در فناوری هسته ای :


جمهوری اسلامی ایران ، امروز 20 فروردین( 9 آوریل) از طریق افتتاح پروژه راه اندازی دومین مجموعه جدید سانتریفیوژهای تاسیسات هسته ای نطنز با ورود به مرحله صنعتی غنی سازی اورانیوم به بزرگترین دستاورد علمی تاریخ خود دست یافت.


این مرحله که یکی از پیچیده ترین مراحل فنی در صنعت هسته ای به شمار می آید؛ ایران را قادر خواهد کرد تا سوخت مورد نیاز نیروگاه های خود را بدون تکیه به کمک های خارجی تامین کند.


 دستیابی ایران به این نوع فناوری با وجود محاصره شدید اقتصادی غرب نشانه اراده ملت بزرگ ایران برای رسیدن به قله های پیشرفت علمی است که در نهایت استقلال ملی ایران را تضمین خواهد کرد.


 بدون شک ایران در گذر تاریخ به علت تمدن 7 هزار ساله خود خدمات شایسته ای در زمینه های علوم ریاضی، نجوم،جغرافیا و شعر و ادب به بشریت کرده و باید از داده های روزعلمی دنیا برای بازسازی تمدن کهن خود که با آموزه های دینی همراه است استفاده کند.


 چرخه سوخت هسته ای که بخشی از صنعت انرژی هسته ای است؛ یک آرمان ملی است که ملت بزرگ ایران برای دستیابی به آن حاضراست همه سختی ها را بر خود هموار کند


 ایران در طول دو دهه گذشته با تکیه بر استعدادها و خلاقیت ها ی نیروهای بومی خود به این صنعت عظیم دست یافت، زیرا منطق حکم می کند که تنوع بخشیدن به منابع انرژی تنها راه حفظ استقلال ملی است.


در طول این مدت، ایران تلاش کرده تا در چارچوب مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون دریافت کمک فنی،علمی و مالی از غرب ، به این فناوری پیچیده دست یابد و این حقی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.


 با اینکه آمریکا و برخی کشورهای غربی با بهره گیری از ابزارهای شورای امنیت تلاش کردند تا ایران را از حق طبیعی خود در برخورداری از فناوری هسته ای محروم کنند، اما ملت ایران تصمیم قاطع خود را در زمینه این تکنولوژی اتخاذ کرده و تحت تاثیر فشارهای خارجی از موضع ملی و منسجم خود عقب نشینی نخواهد کرد.


باور ملت ایران بر این است که آمریکا و غرب در نهایت تلاش می کنند تا این فناوری حیاتی را صرفا در انحصار خود داشته باشند تا کشورهای اسلامی و جهان سوم را وادار به تبعیت از خود بکنند .


 اما آینده نگری و پردازش واقع بینانه به تحولات صنعتی در جهان موجب شده تا ملت ایران به فناوری هسته ای به عنوان یک پروژه سرنوشت ساز که عزت ملی را برای نسل های آینده ایران به ارمغان خواهد آورد، نگاه کند.


لذا با وجود واکنش های تند آمریکا و غرب و تهدیدات نظامی و تحریم های اقتصادی، مردم ایران خود را برای مقابله با هر گونه خطرات احتمالی آماده کرده اند.


 بیستم فروردین 1386 برابر با 9 آوریل 2007 روزی است که در تاریخ مبارزات سیاسی و ملی ایران جاودانه خواهد ماند، زیرا در این روز اراده ملت ایران در زمنیه علوم روز دنیا پیروز شد و ثابت گردید که اراده ملتهایی که خواهان حیات توام با عزت هستند؛ سرانجام پیروز نهایی خواهد بود.


قطعا ایران هرگز مانند جهان غرب از انرژی هسته ای برای اهداف نظامی استفاده نخواهد کرد ، زیرا وجود هزاران بمب هسته ای در منطقه به ویژه زرادخانه سلاحهای هسته ای رژیم صهیونیستی، ایران را از کورس مسابقه تسلیحاتی و اندیشه بهره برداری نظامی از انرژی هسته ای باز می دارد و لذا در آرمان ملی و دینی ایران، تسلیحات هسته ای هیچگونه جایگاهی ندارد .


 لذا اگر جامعه جهانی به ویژه قدرت های غربی حقیقتا نگران بهره برداری ایران از جنبه های منفی انرژی هسته ای هستند؛ باید درصدد اجرای طرح عاری سازی خاورمیانه از سلاح های ویرانگر باشند، زیرا اسرائیل با داشتن 250 کلاهک هسته ای امنیت تمام کشورهای خاورمیانه را تهدید می کند .


 نگاه اجمالی به فن آوری هسته ای:


دانش تبدیل اورانیوم طبیعی که در طبیعت وجود دارد از طریق شکافت اتمها به اورانیوم غنی شده که دارای انرژی بسیار زیاد است، فناوری هسته ای نام دارد. فرآیند تهیه سوخت هسته ای از اورانیوم ، فرآیند بسیار پیچیده و ظریفی است و دانش انجام این کار از دانشهای پیشرفته بشری است. تبدیل اورانیوم به اورانیوم غنی شده ، راههای مختلفی دارد که دو نوع رایج آن از طریق دستگاههای سانتریوفوژ و از طریق لیزر می باشد.


 کشورهای قدرتمند جهان دانش هسته ای را انحصاری خود کرده اند. به راحتی اجازه دسترسی دیگران به این دانش را نمی دهند. در مقطع کنونی حدود 10 کشور این دانش را در اختیار دارند. انرژی هسته ای دارای کاربردهای فراوان است. در یک تقسیم بندی کلی می توان کاربردهای انرژی هسته ای را در دو بخش نظامی و غیر نظامی یا صلح جویانه قرار داد.


 


کاربرد انرژی هسته ای در تولید برق : • یکی از مهم ترین موارد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ، تولید برق از طریق نیروگاههای اتمی است. با توم به پایان پذیر بودن منابع فسیلی و روند رو به رشد توسعه اجتماعی و اقتصادی ، استفاده از انرژی هسته ای برای تولید برق را امری ضروری و لازم می دانند و ساخت چند نیروگاه اتمی را دنبال مینماید.
 • ایران هر ساله حدودا به هفت هزار مگاوات برق در سال نیاز دارد. نیروگاه اتمی بوشهر 1000 مگاوات برق را در صورت راه اندازی تامین می نماید. و احداث نیروگاههای دیگر برای رفع این نیازی ضروری است. برای تولید میزان برق حدود 190 میلیون بشکه نفت خام مصرف می شود. که در صورت تامین از طریق انرژی هسته ای سالیانه 5 میلیارد دلار صرفه جویی خواهد شد.

برتری انرژی هسته ای بر سایر انرژی ها: • علاوه بر صرفه اقتصادی دلایل زیر استفاده از انرژی هسته ای را ضروری مینماید.
 • منابع فسیلی محدود بوده و متعلق به نسلهای آتی میباشد.
 • استفاده از نفت خام در صنایع تبدیل پتروشیمی ارزش بیشتری دارد.
 • تولید برق از طریق نیروگاه اتمی ، آلودگی نیروگاههای کنونی را ندارد. تولید هفت هزار مگاوات با مصرف 190 میلیون شبکه نفت خام ، هزارتن دیاکسید کربن ، 150 تن ذرات معلق در هوا ، 130 تن گوگرد و 50 تن اکسید نیتروژن را در محیط زیست پراکنده می کند، در حالی که نیروگاه اتمی چنین آلودگی را ندارد.

انرژی هسته ای در پزشکی هسته ای و امور بهداشتی:


در کشورهای پیشرفته صنعتی ، از انرژی هسته ای به صورت گسترده در پزشکی استفاده می گردد. با توجه به شیوع برخی از بیماریها از جمله سرطان ، ضرورت تقویت طب هسته ای در کشورهای در حال توسعه ، هر روز بیشتر می شود. موارد زیر از مصادیق تکنیکهای هسته ای در علم پزشکی است: • تهیه و تولید کیتهای رادیو دارویی جهت مراکز پزشکی هسته ای
 • تهیه و تولید رادیو دارویی جهت تشخیص بیماری تیرویید و درمان آنها
 • تهیه و تولید کیتهای هورمونی
 • تشخیص و درمان سرطان پروستات
 • تشخیص سرطان کولون ، روده کوچک و برخی سرطانهای سینه
 • تشخیص تومورهای سرطانی و بررسی تومورهای مغزی ، سینه و ناراحتی وریدی
 • تصویر برداری بیماریهای قلبی ، تشخیص عفونتها و التهاب مفصلی ، آمبولی و لختههای وریدی
 • موارد دیگری چون تشخیص کم خونی ، کنترل رادیو داروهای خوراکی و تزریقی و ...

کاربرد انرژی هسته ای در بخش دامپزشکی و دامپروری : • تکنیکهای هسته ای در حوزه دامپزشکی موارد مصرفی چون تشخیص و درمان بیماریهای دامی ، تولید مثل دام ، اصلاح نژاد و دام ، تغذیه ، بهداشت و ایمن سازی محصولات دامی و خوراک دام دارد.

کاربرد انرژی هسته ای در دسترسی به منابع آب : • تکنیکهای هسته ای برای شناسایی حوزه های آب زیر زمینی هدایت آبهای سطحی و زیر زمینی ، کشف و کنترل نشت و ایمنی سدها مورد استفاده قرار میگیرد. در شیرین کردن آبهای شور نیز انرژی هستهای کاربرد دارد.

کاربرد انرژی هسته ای در بخش صنایع غذایی و کشاورزی : • از انرژی هسته ای در حوزههای کشاورزی و صنایع غذایی استفاده های بسیار فراوانی صورت می گیرد. موارد عمده استفاده در این بخش عبارت است از :
 • جلوگیری از جوانه زدن محصولات غذایی
 • کنترل و از بین بردن حشرات
 • به تاخیر انداختن زمان رسیدن محصولات
 • افزایش زمان نگهداری
 • کاهش میزان آلودگی میکروبی
 • از بین بردن ویروسهای گیاهی و غذایی
 • طرح باردهی و جهش گیاهانی چون گندم و برنج و پنبه

آنچه باید بدانیم: • تکنیکهای هسته ای بر کشف مینهای ضد نفر نیز کاربرد دارد. بنابرین ، دانش هسته ای با این قدرت و وسعتی که دارد، هر روز بر دامنه استفاده از فناوری هسته ای و بویژه انرژی هسته ای افزوده می شود. کاربرد انرژی در بخشهای مختلف به گونهای است که اگر کشوری فناوری هسته ای را نهادینه نماید، در بسیاری از حوزه‌های علمی و صنعتی ، ارتقای پیدا می کند و مسیر توسعه را با سرعت طی می نماید.

منابع : 

کلمات کليدي : فن آوری هسته ای
www.fasa1.ir

© کپی رایت توسط : پژوهش سرای پروفسور نظامی فسا (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 20 فروردين ماه ، 1388 (1769 مشاهده)

[ بازگشت ]
صفحه اصلي |  جستجو |  دريافت فايل |  آرشيو اخبار |  تماس با ما

سامانه الکترونیکی پژوهش سرای دانش آموزی پروفسور نظامی فسا


 


 


  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

www.mashhadteam.ir